I torsdags var jeg en tur forbi Tuse Skole for et besøg i Tuseklubben.
En af pædagogerne havde læst hele Moln – Jorden husker op over en periode på flere måneder i fritidsklubben. Ungerne (10-12 år gamle) elskede den. Gruen, gyset og specielt at de kunne genkende mange detaljer fra deres egen skole.
Bogkælderen var pludselig ikke så populær.
Jeg var blevet inviteret, tog en stak bøger under armen og drog afsted mod klubben til en oplæsningssession. Efter nøje overvejelse havde jeg valgt Bunker 137 som passende for aldersgruppen 😉
Det gik fantastisk.
Ungerne var helt stille og slugte oplæsningen med naturlig nysgerrighed og interesse.
Bagefter var der autografer til alle og vi aftalte at gentage successen, hvis der var interesse for det i fremtiden.
De var godt nok hardcore, ungerne. Dengang jeg var 10-12 år gammel, ville jeg ligge søvnløs over historier, der var halvt så slemme.
Jeg savner at undervise.
Du er også en fantastisk oplæser 😀
Og hvis det hjælper er jeg snart tyve og kan stadig ligge søvnløs over dine bøger. Især Moln faktisk 😉